Ledare, utbildning 2016
Sandra Pramhäll
alvsjo.foreningenidla@gmail.com
“Hej och välkommen till oss i Liljeholmen! Vi ser fram emot att få träna Idlagymnstik med dig!” -Ledarna
Hos oss på Idla i Liljeholmen kommer du får lära dig en gymnastikform som heter Idlagymnastik. Det är som en blandning mellan “vanlig gymnastik” och dans.
Du behöver vattenflaska, uppsatt hår och valfria träningskläder, men skippa gymnastikskorna för hos oss tränar vi barfota! Boll kan du låna på plats men om du hellre vill köpa en egen så kan du göra det här.
När ni kommer fram till Nybohovsskolan kommer du och din förälder tas varmt emot av någon av våra ledare eller assistenter. Varje lektion har minst två utbildade ledare och två assistenter på plats. Du kommer visas runt och få träffa resten av kompisarna i gruppen. När lektionen sedan börjar försvinner snabbt nervositet och blyghet för att ersättas av skratt, spring och rörelseglädje.
I Föreningen Idla är vi mycket måna om både föräldrarnas och barnens trygghet, därför har vi vuxna ledare som genomgått en gedigen ledarutbildning i allt från pedagogik, till idlametoden, till att sätta på plåster. Vi har alltid minst två ledare på plats så att vi har marginaler om något skulle hända. Ledarna i på Idlagymnastiken i Liljeholmen heter Isabella, Matilda och Sandra.
De är tonåriga tjejer som själva har gått på Idla sedan barnsben, som kan allt om bollen och Idlagymnastiken. De utbildas till att själva bli ledare i framtiden. Deras jobb är att finnas där för barnen, att leka med dem, se dem och ta hand om dem. Assistenterna på Idlagymnastiken i Liljeholmen heter Ida och Nina.
Ledare, utbildning 2016
alvsjo.foreningenidla@gmail.com
Ledare, utbildning 2016
alvsjo.foreningenidla@gmail.com
Ledare, diplom 2025
alvsjo.foreningenidla@gmail.com
Assistent
alvsjo.foreningenidla@gmail.com
Assistent
alvsjo.foreningenidla@gmail.com
Barnen ges möjlighet att i egen takt träna upp sin motorik samt i lekfulla former öva sin kroppsuppfattning, koncentration och förmåga att samarbeta. Träningen syftar till att ge barnen en bra grund för vidare rörelseutveckling.
Barnen får i egen takt träna sin motorik, koncentration och förmågan att samarbeta. Leken genomsyrar övningarna och de lär känna och använda bollen och utveckla sin rörelseförmåga. Vi lär oss lätta rörelsekombinationer till musik. Träningen är inte bara fysisk utan ska också verka till att bygga upp känslan för musik och rörelse.
Träningen är mer fokuserad på att träna rörelseskickligheten. Bollen är ett utmärkt medel för att träna rörlighet och koordination och här har vi både en och två bollar. Idla arrangerar även Idlaläger för att träna och ha kul med sina Idlakompisar.