Våruppvisning 2018

Vilken fin våravslutning vi alla fick uppleva i april. Dagen började med strålande sol och det låg en förväntan i luften, kanske för att vi väntat på vårens ankomst och också sett fram emot Idlas våravslutning i Åkeshovshallen. Våren hade äntligen kommit och Åkeshovshallen började fyllas med barn, ungdomar och vuxna som tränar med Idla. Vid genrepet blev jag imponerad av att det var så många deltagare och jag fick då verkligen se alla barn och ungdomar som med entusiasm, fart och fläkt visade upp allt de lärt sig under terminerna.

Publiken strömmade till och på läktaren fanns ca 280 personer när föreställningen började. Maria Albanese hälsade välkommen och guidade oss med glans genom det gedigna programmet.

Det var verkligen spännande att se hur 6-8 årsgrupperna visar bollkontroll i det fartfyllda temat Surf’s Up! Att vi skapar och har roligt tillsammans visades då juniorerna 9-12 år och representationsgruppen utför ett gemensamt tema Vem kan segla? Lite nostalgi blev det för mig när representationsgruppen visade Tema 71.1, ett tema Ernst Idla koreograferade 1971 . Stockholmsflickorna visade upp sin skicklighet med bollar och vi imponerades av studstekniken med tre bollar. När jag tänker tillbaka på uppvisningen så fastnade verkligen en hel serie med intryck såsom alla fantastiska barn i sina röda dräkter och vita kjolar, juniorerna som bollkunniga pirater, med musik och klassiska steg virvlar representations-gruppen fram på golvet i nya temat Serengeti. På sluttampen en vårdans från damgruppen som jag hoppas uppskattades. Nästa år kommer jag att föreslå att även herrarna kommer och deltar.

En våravslutning blir ju inte så här bra utan våra ledare och alla som hjälper till i kulisserna. Vi kan vara riktigt stolta över all den kunskap som våra ledare har om Idlas rörelselära som vi fick se prov på under våravslutningen. En förening där medlemmarna bidrar med tips, råd och egen tid så att våravslutningen genomförs med bravur är en gåva. Ett stort tack till alla som bidragit på olika sätt. Våravslutningen blev verkligen en Succé.

Åse Rognmo

Fler nyheter