Föreningen Idla har stor åldersspridning bland sina medlemmar, från de små förskolebarnen till de äldsta seniorerna. Cirka 50 procent av våra aktiva medlemmar är damer, 10 procent män och 40 procent barn och ungdomar. Gemensamt för oss alla är den glädje vår träning ger oss.
Att bevara Ernst Idlas rörelsemetod är en av föreningens huvuduppgifter och våra ledare förvaltar Idlametoden på ett framgångsrikt sätt. Ett tydligt exempel på våra äldre ledares insatser är att vi har damer och herrar med im ponerande spänst, smidighet och koordinationsförmåga högt upp i åldrarna. Det är dock i våra barngrupper som förutsättningarna för Idlametodens framtid finns och det ökade intresset för att starta förskolegrupper är mycket glädjande.
Föreningen skall enligt sina stadgar utbilda Idlalärare och sprida Idlametoden både i Sverige och utomlands. På årsmötet beslöt föreningen att satsa mycket på utbildning under detta år. I maj startar en delkurs med inriktning på Idlapedagogik för förskolebarn för barn- och ungdomsledare samt blivande ledare. Det blir en vidareutbildning för våra unga Idlalärare och utbildningsintroduktion för nya intresserade.
Även från Ernst Idlas hemland Estland är efterfrågan stor på utbildning av nya Idlalärare. Under året kommer vi att göra en utbildningsinsats där. För våra lärare kommer det vara inspirerande och utvecklande att medverka i dessa utbildningar i såväl Sverige som Estland. Detta är i förlängningen av stort värde för föreningens verksamhet.
Karin Törngren