Ledarblogg 14 september 2016

Hej allesammans!

I måndags efter skolan så skulle jag åka och hälsa på min gamla grupp som jag assisterade i förut, nämligen Hässelby gruppen. Ja tänkte att de skulle va så roligt att få åka dit och hälsa på alla underbara barn som man saknat så mycket och titta på hur duktiga dem blivit. När jag är på väg dit så ringer Gabbi mig och frågade om jag kunde vikariera för henne, hon hade tyvärr blivit sjuk och kunde inte leda. Jag vart jätte glad och ställde upp direkt, så kuuul! Lektionerna gick super duper bra, och Hässelby gruppen har även också fått tillskott av två nya assistenter nämligen min lillasyster Rosanna som får ta över min gamla plats och Elvira! Vilket är jätte roligt, dem båda var så duktiga och hjälpsamma.

Jag kommer sakna den gamla gruppen jätte mycket för det var där jag började träna när jag var liten och sedan blev assistent och nu ledare. Tiden då man var assistent var så roligt, de är en upplevelse för livet verkligen! Jag har lärt mig så mycket som jag kommer nu kunna använda mig utav när jag jobbar som ledare, och jag känner att det känns bra att kunna lämna över till min lillasyster och Elvira för dem är så duktiga.

Jag och Maja jobbar nu mera som ledare i Klastorp och har fått en egen grupp vilket jag tycker är så spännande,vi har tränat med varandra sedan vi var små, och vi har assisterat tillsammans och nu är vi ledare tillsammans. Jag tycker det har och är jätte roligt att vi har tagit oss igenom denna resa tillsammans. Som sagt IDLA är en del av vårt liv och den gemenskapen som finns kommer alltid och bestå!

Kramar

Angelica, ledare

Fler nyheter